DEĞİŞİM KOŞULLARI

DEĞİŞİM KOŞULLARI

 

Online Olarak Alınan Ürünler Nasıl Değişim yapılır?

 

Müşterilerimizin memnuniyeti bizim için en önemli unsur. Herhangi bir nedenden dolayı siparişinizden memnun kalmadığınızda, ürün ya da ürünlerinizi, kullanılmamış ve etiketleri çıkarılmamış olması koşuluyla teslim aldığınız tarihten 3 iş günü içinde değişim yapabilirsiniz.

 

Sipariş bilgilerinizi kargo paketinin içine eklemeniz gerekmektedir. Sipariş bilgilerinizi girmediğiniz takdirde değişim işleminiz sağlanmayacaktır.

 

 Ürünü Yurtiçi kargo dışında herhangi bir kargo firmasıyla göndermeniz durumunda; alıcı ödemeli paketler kabul edilmeyecektir. Kargo ücretinin tarafınızca karşılanması halinde, ödemesi bulunmayan paketler genel merkezimizde bulunan değişim ve inceleme departmanımız tarafından teslim alınacaktır.

 

Ürünün merkezimize ulaşıp ulaşmadığının takibini sağlamak için kargo firmasından takip numarası talep ederek takip sağlayabilirsiniz. Göndermiş olduğunuz ürünler değişim ve inceleme departmanımıza ulaştığında, paket açılımı ve sisteme giriş süresi 15 iş günüdür. Gönderdiğiniz ürün değişim koşullarına uygumsa onay, değilse red şeklinde dönüş alırsınız.

 

Değişim koşullarından herhangi birini bulundurmayan ürünlerin değişim reddedilerek, tarafınıza karşı ödemeli olarak kargolanır.

 

İndirimli ürünlerde değişim kabul edilmemektedir.

 

Kapıda ödeme servis bedeli iade edilmemektedir.

 

Kapıda ödeme ile aldığınız ürünlerde mutlaka İBAN numaranızı banka ismi ve hesaba ait isim, soyisim yazmayı unutmayınız.

 

Değişim Süreciniz Nasıl İşlemektedir?

 

Kapıda ödeme ve banka kartı ile ödeme yaptığınız siparişlerde Müşteri Hizmetleri Merkezi'miz banka hesap bilgilerinizi istemek üzere telefon ya da e-posta yoluyla size ulaşacaktır.

 

 

İndirimli ve kampanya kapsamındaki ürünlerde değişim süreci nasıl işlemektedir?

 

İndirimli ve kampanya kapsamındaki tüm ürünlerde değişim durumu mevcut değildir.

 

Online Olarak Alınan Ürünlerde Değişim Sağlanabilir Mi?

 

Değişimini yapmak istediğiniz ürünü teslim tarihinden itibaren en geç 3 iş günü içinde kullanılmamış veya zarar görmemiş halde faturasıyla birlikte Yurtiçi Kargo anlaşma kodu ile tarafımıza gönderebilirsiniz. Sipariş bilgilerinizi kargo paketinin içine eklemeniz gerekmektedir. Sipariş bilgilerinizi girmediğiniz takdirde değişim işleminiz sağlanmayacaktır. Ürünü yalnızca Yurtiçi kargo ile gönderebilirsiniz. Aksi takdirde kargo kabul edilmeyecektir.

 

  

Mağazada Değişim Sağlanabilir Mi?

 

Mağazalarımızdan ve onlinedan satın almış olduğunuz kullanılmamış ve tekrar satın alınabilirlik özelliğini kaybetmemiş ürünleri, yine mağazamızı ziyaret ederek değiştirebilirsiniz.

 

Siparişimi İptal Edebilir Miyim?

 

Müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçerek sipariş numaranız ve iletişim bilgileriniz ile birlikte siparişinizi iptal edebilirsiniz. Siparişiniz sadece sipariş alındı aşamasında iptal edilebilir.

 

Aksesuar Kategorisinde Değişim Yapabilirmiyim ?

 

Aksesuar ürünlerinde değişim ve iade alınmamaktadır. 

Kapat
Daha fazla ürün için tıklayın.
Hiçbir ürün bulunamadı.

Menü

Ayarlar

Beğeni listesine kayıt yapmak için ücretsiz bir hesap oluşturun.

Oturum Aç

İstek listesine kayıt yapmak için ücretsiz bir hesap oluşturun.

Oturum Aç